image
ایروان

ارمنستان


اطلاعات گردشگری جمهوری ارمنستان
پایتخت: ایروان
واحد پولی: درام
نرخ برابری با یک دلار: 476.19
آدرس سفارت : تهران، خیابان رازی ( ضلع شرقی پارک دانشجو)، نبش خیابان استاد شهریار، شماره ۱ - تلفن: ۶۶۷۰۴۸۳۳
پیش‌شماره تلفنی: 374+

ارمنستان کشوری در جنوب قفقاز و همسایه شمالی ایران و در حقیقت تنها کشور باقیمانده از نقشه سه هزارساله آناتولیا و نیز اولین کشوری است که مسیحیت را در ۱۷۰۰ سال قبل و در سال ۳۰۱ بعد از میلاد پذیرفت و با وجود کلیساها و خانقاه‌های بسیار زیاد و باستانی در این کشور، این نکته را هرگز در طی سفر به آن فراموش نخواهید کرد.
به سبب جنگ‌ها و کشمکش‌های زیادی که این کشور با کشورهای منطقه و همسایه خود داشته است، بسیاری از ارامنه امروز در سایر کشورها پراکنده شده‌اند و این خود سبب شده تا لابی ارامنه در کنگره ایالات متحده آمریکا قوی‌ترین و اثرگذارترین لابی بعد از لابی آیپک باشد.
مهمان‌نوازی مردم ارمنستان همچنین سبب شده دیدار از این کشور برای بسیاری از گردشگران لذت بخش و راحت باشد و در حقیقت راحت ترین کشور برای سفر در منطقه قفقاز همین ارمنستان است چراکه بسیاری از جاده‌ها با علائم انگلیسی مشخص شده اند و پلیس این کشور سخت‌گیری زیادی نمی‌کند.
بعد از جشن های سال ۲۰۰۱ میلادی، رشد ورود گردشگر به این کشور که دارای جذابیت‌های طبیعی و مذهبی بسیاری است، سالانه نزدیک به ۲۵٪ بوده است. با توجه به روابط گرم و صمیمی این کشور با ایران -که البته خود روزگاری جزئی از سرزمین ایران بوده- و نیز هم‌مرز بودن با آن، ورود گردشگران ایرانی به این کشور هرساله بیشتر می‌شود.

تاریخچه‌ی ارمنستان

تاریخ ارمنستان به سه هزار سال پیش از میلاد مسیح می‌رسد .نام بومی این کشور در زبان ارمنی نیز هایک بوده که بعدها در زمان تسلط ایران بر آن، «هایستان» نامیده شد. روزگاری این کشور بر تمام مناطق بین دریای خزر و دریای سیاه حکمرانی می‌کرد درحالی‌که دین مردم زرتشتی بود و فرهنگی غنی و پربار آن، موجب توسعه و پیشرفت می‌شد اما پس از پذیرفتن مسیحیت و تحولات کشورها و امپراطوری‌های منطقه، بتدریج از قدرت و نفوذ آن کاسته شده و مرزهای آن محدودتر گشت.
در دوران صفویه، ارمنستان که جزئی از خاک ایران بود، چندین بار توسط قوای عثمانی فتح شد تا اینکه شهرهایی چون ارزروم، سیواس و وان از آن جدا شده و تحت حاکمیت عثمانی‌ها و سپس ترکیه درآمد. بعدها در اثر پیمان‌هایی چون گلستان و ترکمنچای به طور کلی از ایران جدا شده و ضمیمه خاک روسیه شد و از سال ۱۹۲۰ تحت عنوان جمهوری سوسیالیستی ارمنستان به عنوان یکی از ۱۵ جمهوری تشکیل‌دهنده اتحاد جماهیر شوروی شناخته شد.
ارمنستان فعلی در سال ۱۹۹۰ و پس از فروپاشی شوروی، استقلال یافت.

طبیعت و جغرافیای ارمنستان

جمهوری ارمنستان مساحتی حدوداً سی هزار کیلومتر مربعی داشته و از شمال شرقی بوسیله کوه‌های ارمنستان احاطه شده است. اکثر زمین‌های این کشور، کوهستانی و مرتفع هستند به جز مناطق جنگلی و جلگه‌ی رودخانه های آن. کوه آرارات نیز که به طور تاریخی متعلق به ارمنستان بوده، امروزه در خاک ترکیه واقع است ولی از ارمنستان و همینطور ایران قابل مشاهده است. این کوه سمبل کشور ارمنستان محسوب می‌شود.
آب و هوای این کشور قاره‌ای است یعنی تابستان‌هایی گرم و خشک با درجه حرارتی بین ۲۲ تا ۳۶ درجه و زمستان‌هایی سرد و پر برف با دمایی بین ۵- و ۱۰- دارد. البته نسیم خنکی که از کوه‌ها به سمت شهرها می وزد تابستان‌های گرم را تعدیل می‌کند. پر برف بودن این کشور سبب شده تا ورزش‌های زمستانی در آن رونق بگیرد و بسیاری از گردشگران ورزشی برای اسکی روی برف و دیگر ورزشهای برفی به این کشور سفر کنند.

فرهنگ و مردم ارمنستان

ارمنی ها دارای زبان منحصر بفرد خودشان هستند و از این نظر می توان آنها را از نظر زبانی مستقل دانست. موسیقی ارمنی نیز ترکیبی از موسیقی فولکلور محلی، موسیقی پاپ مردمی و نیز موسیقی مسیحی کلیسایی است. معروف‌ترین ساز ارمنی دودوک نام دارد که هنرنمایی نوازنده چیره دست ارمنستان یعنی ژیوان گاسپاریان با آن بسیار معروف است.
بطور کلی اگرچه فرهنگ ارمنی‌ها بسیار به مردم اروپایی نزدیک شده ولی محافظه‌کاری و همینطور مهمان نوازی آنها منحصر بفرد است و بسیار به نهاد خانواده اهمیت می‌گذارند.

زبان

ارمنی تنها زبان رسمی این کشور است و جزء زبان های هندواروپایی محسوب می‌شود. قدمت این زبان به سال ۴۰۵ بعد از میلاد می‌رسد و شامل ۳۹ حرف است. البته تقریباً همه مردم این کشور می توانند به زبان روسی صحبت کنند چراکه زمانی این کشور بخشی از شوروی سابق بود.
امروزه زبان انگلیسی نیز در حال رشد سریعی است مخصوصا در ایروان بسیاری از مردم توانایی صحبت به این زبان را دارند.

نظام سیاسی ارمنستان

ارمنستان به شیوه جمهوری دموکراتیک اداره می‌شود و دارای رئیس جمهوری و دو قوه قانون گذاری یعنی مجلس و نهاد قضائی است که البته این نهاد قضایی در دو قوه قبلی مستتر است. رئیس جمهور نیز بیشترین قدرت را در این جمهوری در اختیار دارد.
با توجه به اختلافات این کشور با کشورهای همسایه‌اش یعنی ترکیه و آذربایجان، مرزهای آن بطور کامل بسته هستند و تنها از طریق ایران می توان به صورت زمینی به این کشور سفر کرد. از این رو ارمنستان در سیاست خارجی خود به شدت در تنگنا قرار دارد و به نوعی به ایران و آمریکا چشم دوخته است.

خدمات ارتباطی در ارمنستان

شبکه های 2G، 3G و 4G در سیستم مخابراتی این کشور راه اندازی شده‌اند و این نشان دهنده پیشرفت قابل ملاحظه‌ی صنعت مخابرات و ارتباطات در این کشور است. توصیه می کنیم به جای استفاده از خدمات رومینگ شرکت های ایرانسل و همراه اول که در این کشور برقرارند، از سیم کارت‌های اعتباری خود ارمنستان استفاده کنید که بسیار ارزان‌تر بوده و می‌توانید از سرعت بالای اینترنت موبایلی استفاده ببرید.
تا این لحظه تنها سه شرکت عهده‌دار تامین ارتباطات راه دور این کشور هستند که اتباع خارجی (به جز اوکراین و روسیه) فقط می توانند از دو سرویس دهنده Vivacell و Orange سیم کارت تهیه کنند. هر دوی این شرکت‌ها بخش وسیعی از خاک ارمنستان را پوشش میدهند و آنتن‌دهی خوبی دارند.البته اخیرا سرویس Beeline هم مورد استفاده قرار می گیرد.