image
تفلیس

گرجستان


اطلاعات گردشگری گرجستان
پایتخت: تفلیس
واحد پولی: لاری
نرخ برابری با یک دلار: 1.89
آدرس سفارت : تهران، خیابان ‏شهید کلاه‌دوز(دولت)، خیابان ‏قلندری، کوچه هشتم، شماره ۹‏ - تلفن: ۲۲۶۰۴۱۵۴
پیش‌شماره تلفن: 995+

گرجستان پس از فروپاشی جماهیر شوروی و استقلال از این کشور، در حال پیمودن راه توسعه اقتصادی، بخصوص توسعه گردشگری و زیرساخت‌های مربوط به آن است. این کشور با مناظر طبیعی زیبا و کلیساهای تاریخی و قلعه‌های واقع در کوه‌های بلند و همچنین فراهم آوردن امکان مسافرت به این کشور با بودجه‌های متفاوت، به مقصدی دلخواه برای طیف وسیعی از گردشگران خارجی تبدیل شده است. همچنین گرجستان از جمله کشورهایی است که امکان سیاحت در آن بصورت پیاده و یا با اسب میسر است.

تاریخچه گرجستان

با توجه به بررسی‌های انجام‌شده، تاریخ سکونت بشر در گرجستان را به دو میلیون سال پیش مربوط می‌دانند، زمانی که انسان‌های اولیه خیلی قبل تر از دوره پارینه‌سنگی در این سرزمین می‌زیستند. این سرزمین کهن بعد از شروع عصر آهن رو به پیشرفت و آبادانی نهاد تا اینکه اقوامی از بین‌النهرین امپراطوری «اورارتوها» را در این منطقه تشکیل دادند.
در سال ۳۳۷ بعد از میلاد مسیح، مسیحیت به عنوان دین رسمی گرجستان اعلام شد و این کشور جزو اولین سرزمین‌هایی بود که مسیحیت را رسمی نمود. با اشاعه مسیحیت حکومتی، ادبیات باستانی گرجی رو به زوال گذاشت و بتدریج فرهنگ اجتماعی و سیاسی جامعه تغییر کرد. گرجستان اگرچه در دوره‌هایی چون صفویه و افشاریه جزو ایران محسوب می‌شد، اما به دلیل جنایات آقامحمدخان قاجار و نفرتی که مردم گرجستان از ایرانی‌ها پیدا کرده بودند، زمینه‌های استقلال این کشور روز به روز فراهم‌تر می‌گشت گرچه جدایی گرجستان از حکومت ایران طبق عهدنامه گلستان صورت گرفت.
گرجستان تا قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ استقلالی نداشت.

طبیعت و جغرافیای گرجستان

مساحت کشور گرجستان در حدود ۷۰ هزار کیلومتر مربع است و از این جهت کشور کوچکی محسوب می‌شود. این سرزمین با فدراسیون روسیه (شامل جمهوری‌های خودمختار چچن، داغستان، اینگوش، اوستیای جنوبی و ...) از شمال، با جمهوری آذربایجان، ترکیه و ارمنستان از شرق و جنوب دارای مرز مشترک است.
رشته‌کوه قفقاز، بیشتر مساحت گرجستان را تشکیل می‌دهد. کوه شخارا با ارتفاع ۵۰۶۹ متر بلندترین نقطه این کشور محسوب می‌شود. البته با توجه به ساحلی‌بودن بخش غربی این کشور آب و هوای این قسمت مرطوب‌تر بوده و به آب و هوای مدیترانه‌ای نزدیک است. همین تنوع آب و هوایی یکی از ویژگی‌های گرجستان محسوب می‌شود بطوریکه در یک فصل هم می‌توان در کوهستان و بر روی برف اسکی کرد و هم در ساحل گرم دریا شنا نمود. به عنوان معیار می‌توان گفت که دمای متوسط گرجستان از دمای هوای تهران در تابستان ۱۰ درجه خنک‌تر است.
فصل‌های بهار و پاییز بسیار پرباران بوده و تابستان و زمستان تقریبا خشک هستند که البته در ارتفاعات مختلف، این مسئله ممکن است متفاوت باشد.

بهترین وقت سفر به گرجستان

رشته‌کوه قفقاز زمستان‌های سخت و بسیار سردی برای ساکنین این منطقه به ارمغان می‌آورد. از اواخر بهار که بارش‌های فصلی کمتر می‌شوند تا اواخر تابستان، بهترین زمان های سفر به این کشور است. دقیق‌تر اینکه، با توجه به وضعیت آب و هوایی و بارندگی، خرداد و تابستان‌های آفتابی و تقریبا معتدل آن است. لازم به ذکر است قسمت غرب این کشور با توجه به نزدیکی به دریای سیاه مرطوب‌تر بوده و تنوع گیاهی بیشتری را نیز داراست.

مردم و فرهنگ گرجستان

مردم گرجستان بسیار مهمان‌نواز هستند. برای یک گرجی مسئله‌ای تلخ‌تر از ناراضی بودن مهمانش نیست. عادت سلام دادن بین مردم بسیار رایج است بطوری‌که وقتی از مکانی می‌گذرید مدام به شما سلام می‌دهند. البته این عادت فقط در شهرها و روستاهای کوچک باقی مانده است. مردم گرجستان در مورد بعضی مسائل مانند بحث های سیاسی مربوط به روسیه یا مناطق جدایی‌طلب آبخازیا و اوستیای جنوبی بسیار حساس هستند.

زبان

زبان گرجی در شمار زبان‌های قفقازی بوده که در منطقه‌ی قفقاز بین دریای سیاه و دریای خزر با آن ارتباط برقرار می شود. حروف الفبای گرجی به همان صورتی که نوشته می شوند، تلفظ می‌شوند و همین خصوصیت خواندن این زبان را راحت‌تر کرده است. البته این در صورتی است که با این حروف و نحوه تلفظشان آشنا باشید.
بعضی کلمات وارد شده از سایر زبان ها مانند آذری و ترکی، ارمنی و روسی و انگلیسی به زبان گرجی به گردشگران کمک می‌کند که تا حدی مفهوم سخنان را درک کنند. اکثر جوانان، روسی را بهتر از انگلیسی صحبت می‌کنند، ولی به تدریج آموزش زبان انگلیسی در حال پیشرفت است. به همراه بردن کتاب لغات ضروری باید جزو اولویت‌های مسافر گرجستان باشد چراکه برخی علائم فقط به زبان گرجی نوشته شده‌اند و در صورت اشتباه ممکن است دچار دردسر شوید.

نظام سیاسی گرجستان

گرجستان کشوری اروپایی با نظام سیاسی جمهوری و شامل ریاست جمهوری، پارلمان و قوه قضائیه است. فرماندهی کل قوا نیز بر عهده رئیس جمهور گذاشته شده است که برای دوره‌ی چهار ساله انتخاب می‌شود. این کشور عضو سازمان تجارت جهانی بوده و هیچ محدودیت تجاری ندارد و علیرغم درگیری‌هایی که در شمال این کشور رخ می‌دهد، نظام باثباتی محسوب می‌شود که تمایل فراوانی به ایجاد رابطه سیاسی اقتصادی با بلوک غرب دارد.

خدمات ارتباطی در گرجستان

فرکانسی که در سیستم های GSM مخابرات گرجستان استفاده می شود تقریبا همانند ایران بوده و بر روی ۹۰۰ و ۱۸۰۰ مگاهرتز تنظیم شده‌اند. سه شرکت مخابراتی وظیفه تامین ارتباط مخابراتی در گرجستان را بر عهده دارند. البته شایان توجه است که شرکت ژئوسل (Geocell) خدمات نسل سوم یعنی 3G را نیز ارائه می‌دهد.